górne tło

Respect Krakow: O inicjatywie

Zabytkowe centrum Krakowa, tętniące życiem niemal przez całą dobę jest obszarem, na którym stykają się interesy wielu jego użytkowników. To także miejsce, gdzie zachodzą zjawiska, których konsekwencje odczuwają jego mieszkańcy. Mowa tutaj o niepożądanych zachowaniach odwiedzających nasze miasto, ale również mieszkańców Krakowa i okolic. Odpowiedzią na to zjawisko jest miejska inicjatywa #RespectKraków, zainicjowana w 2019r., kiedy ruch turystyczny osiągnął największe do tej pory rozmiary. W ramach Respect Kraków realizowany jest miejski projekt City Helpers (Miejscy Pomocnicy).

Zachęcamy do korzystania z materiałów graficznych, które dostępne są tutaj.

Podstawą inicjatywy Respect Kraków są współpraca i wzajemne zrozumienie pomiędzy interesariuszami rynku turystycznego, w szczególności  pomiędzy turystami, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami. Naczelną ideą programu jest zwrócenie uwagi turystom, że Kraków jest nie tylko atrakcyjną destynacją turystyczną, ale także domem dla tysięcy mieszkańców, dumnych ze swojego miejsca zamieszkania i chcących o nie dbać. Program Respect Kraków jest istotnym wsparciem w budowaniu wizerunku Krakowa jako miejsca gościnnego i przyjaznego turystom, a jednocześnie otwarcie komunikującego odwiedzającym obowiązujące w mieście zasady i zachęcającego do ich przestrzegania.

Respect Krakow

Ambasadorami programu na ulicach Krakowa są City Helpers. Zadaniem miejskich pomocników jest wychwytywanie niewłaściwych zachowań w zabytkowym centrum miasta, a także udzielanie informacji i promowanie lokalnych wydarzeń oraz instytucji kultury. Warto dodać, że City Helpers są przygotowani do udzielenia pierwszej pomocy i przeszkoleni przez Straż Miejską w zakresie sytuacji kryzysowych. Pilotażowy projekt City Helpers, przeprowadzony latem 2021 r. jako narzędzie wspierające politykę zrównoważonej turystyki, okazał się dobrze przyjętym rozwiązaniem i osiągnął pozytywne rezultaty.

nie hałasuj