Europejskie regulacje STHR

Europejskie Regulacje STHR
2023-09-08
Kraków jest europejską destynacją turystyczną i bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy zasobami mieszkaniowymi, które są przewidziane na typowe cele mieszkalne i tymi przeznaczonymi na turystykę. Obecne przepisy prawa krajowego nie dają samorządom żadnych możliwości regulacji tego zjawiska. Platformy rezerwacyjne zamieszczając oferty noclegowe nie mają obowiązku współpracy z miastami, w których znajdują się oferowane noclegi. Ponieważ działają one transgranicznie, konieczne jest wypracowanie regulacji prawnych na poziomie całej Unii Europejskiej, a następnie ich implementacja do prawa krajowego.

Turystyczny najem krótkoterminowy – o czym wiedzieć?
2024-03-01
29 lutego Parlament Europejski przyjął rozporządzenie „w sprawie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego najmu”. Dokument otwiera drogę państwom członkowskim do przygotowania regulacji krajowych. To ważne i oczekiwane wydarzenie w skali europejskiej.

Krótko o najmie krótkoterminowym
2024-02-15
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami, iż działalność w zakresie najmu krótkoterminowego nie przysparza przychodów dla miasta, niniejszym przedstawiamy informacje nt. skutków finansowych jej prowadzenia.

Jest porozumienie w sprawie regulacji turystycznego najmu krótkoterminowego
2023-12-08
Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski wypracowały długo wyczekiwany konsensus. To przełomowa decyzja, która była możliwa dzięki wieloletnim staraniom Sojuszu Miast Europejskich, którego członkiem jest także Kraków. Nowe regulacje pozwolą samorządom na skuteczniejszą walkę ze zjawiskiem nielegalnego najmu. Problem ten dotyka od lat miasta Europy, w tym stolicę Małopolski.

Wybierasz miejsce na nocleg? Sprawdź je w aplikacji
2021-07-22
Kraków jako pierwsze miasto w Polsce udostępnia nowoczesne narzędzie służące do prowadzenia ewidencji miejsc noclegowych w obiektach niekategoryzowanych – czyli takich jak hostele, apartamenty czy pokoje gościnne. Aplikacja „Krakowskie obiekty noclegowe” (eKON) jest dostępna w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej, pod adresem ekon.um.krakow.pl. Każdy może teraz sprawdzić, czy obiekt, w którym zamierza się zatrzymać, figuruje w miejskiej ewidencji, a więc czy działa zgodnie z ustawą o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Turystyczny najem krótkoterminowy – potrzebne unijne regulacje
Komunikat archiwalny 2020-03-04
Aby uregulować działalność platform internetowych oferujących najem krótkoterminowy, konieczne jest wypracowanie jednolitego prawodawstwa w ramach UE – tak uważa Kraków i 21 innych miast europejskich. We wspólnym apelu metropolie podkreślają, że rozwój turystyki nie może odbywać się ze szkodą dla obywateli i rodzin wybierających miasta na miejsce życia i pracy.

Pierwsze spotkanie Zespółu Zadaniowego ds. usług hotelarskich świadczonych w obiektach niekategoryzowanych.
2019-09-20
W związku z dynamicznie postępującymi zmianami na rynku usług hotelarskich i rozwojem zjawiska tzw. turystycznego najmu krótkoterminowego, Prezydent Miasta Krakowa powołał Zespół Zadaniowy ds. usług hotelarskich świadczonych w obiektach niekategoryzowanych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. W skład Zespołu wchodzą m. in. przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Komend Miejskich Policji i Straży Pożarnej, Urzędów Skarbowych, Wydziału Podatków i Opłat oraz Miejski Rzecznik Konsumentów.

Kraków rozmawia z UE o uregulowaniu najmu turystycznego
2020-09-21
Wielomiesięczne solidarne zabiegi miast europejskich – w tym Krakowa – o to, aby unijne instytucje wypracowały spójne przepisy pozwalające kontrolować krótkoterminowy najem turystyczny, wydają się przynosić efekty. 17 września, podczas spotkania online, Margrethe Vestager wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, wysłuchała postulatów 11 metropolii. O oczekiwaniach Krakowa mówił prezydent Jacek Majchrowski.

Europejskie miasta apelują o uregulowanie najmu krótkoterminowego
Komunikat archiwalny 2022-07-14
Sojusz Miast Europejskich, którego członkiem jest Kraków, skupiający najbardziej atrakcyjne turystycznie miasta m.in. Paryż, Barcelonę, Berlin, Wiedeń, Brukselę, Monachium, Pragę, Lyon, wystosował pismo do komisarzy o przedstawienie pod obrady Parlamentu Europejskiego jeszcze w tym roku, wniosku legislacyjnego dotyczącego regulacji turystycznego najmu krótkoterminowego (TNK). List ten został również wsparty przez europejskich parlamentarzystów.

Jak wygląda turystyczny najem krótkoterminowy
2022-06-10
O zasadach wynajmu krótkoterminowego oraz o tym, co Kraków robi, aby tego typu działalność była lepiej kontrolowana rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki.