Kierunek: Miasto dla Wszystkich rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Obchody 20-lecia Krakowa w Unii Europejskiej

Kraków. Tu żyje się europejsko! Zapraszamy do świętowania 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Akces do wspólnoty europejskiej dał naszemu miastu potężny impuls do rozwoju - zyskała m.in. infrastruktura, ochrona zabytków i cała branża turystyczna. Obecna rocznica jest okazją do podsumowania ostatnich dwóch dekad integracji europejskiej. Rozpoczynamy cykl wydarzeń dla mieszkańców ukazujących pozytywne efekty zachodzących zmian. 

Kraków w UE
Fot. Urząd Miasta Krakowa

Równe szanse na poziomie rozwiniętych państw Europy Zachodniej, większa swoboda przemieszczania, kształcenia i realizacji zawodowej, a także możliwość decydowania o przyszłości wspólnoty to główne korzyści dla obywateli po 1 maja 2004 roku. Jednocześnie, uzyskaliśmy dostęp do środków finansowych przeznaczonych między innymi na realizację spójnej strategii w zakresie ochrony środowiska, transportu, a także wspierających regiony i rozwój społeczny.

Fundusze unijne w Krakowie

Ostatnie dwudziestolecie zaowocowało realizacją ponad 420 projektów obejmujących szereg dziedzin, w tym kulturę, edukację, rewitalizację, turystykę, zdrowie. Wsparcie z Funduszy Europejskich wyniosło w tym czasie około 5 mld zł.

W tym okresie Kraków uzyskał możliwość organizowania koncertów, festiwali i wystaw w nowoczesnym ICE Kraków. Usprawnił komunikację zbiorową budując estakadę tramwajową łączącą ulice Lipską i Wielicką, wprowadził wysokie standardy zasad gospodarki odpadami wraz z budową Ekospalarni. Stworzyliśmy też setki nowych miejsc w kilkunastu oddziałach przedszkolnych i żłobkach. Razem z mieszkańcami chcemy świętować sukcesy Krakowa związane z 20-letnim członkostwem w Unii Europejskiej.

– 20 lat w Unii Europejskiej to wielka zmiana w Krakowie, otrzymane dofinansowania sprawiły, że mogliśmy się rozwinąć na niespotykaną skalę. Ze środków unijnych zostało zrealizowanych 420 projektów, dotyczących wszystkich dziedzin funkcjonowania miasta, od transportu, poprzez kulturę, do pomocy społecznej. W sumie otrzymaliśmy około pięciu miliardów złotych, czyli tyle, ile wynosił budżet naszego miasta w 2018 roku. Możemy więc powiedzieć, że podczas tych 20 lat w Unii, Kraków miał 21 budżetów – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Dni otwarte

Już w sobotę, 2 marca, ruszają Dni Otwarte, cykl weekendowych spotkań z mieszkańcami trwający do 24 marca. Instytucje zaangażowane w wydarzenie pokażą namacalny wpływ Funduszy Europejskich w rozwój ich działalności, a chętni uczestnicy na miejscu będą mieli szansę udziału w quizie z nagrodami o Unii Europejskiej i Funduszach w Krakowie. Kompletne kalendarium znajduje się na stronie ue.krakow.pl.

W pierwszy weekend MPK zaprezentuje dofinansowane ze środków unijnych autobusy i tramwaje. Swoje lokalizacje udostępni Muzeum Krakowa, a od 1 maja zaprasza do pałacu Krzysztofory na wystawę poświęconą 20-leciu wejścia do Unii. Również Apteka Designu otworzy drzwi do miejsca, gdzie design spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem, granice zacierają się i możliwa jest nawet wyprawa na Marsa.

Kolejne weekendy to spotkania w Muzeum Fotografii z oprowadzeniem, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Nowohuckim Centrum Kultury, które oprócz stałych wystaw poświęconych Dudzie-Graczowi i Beksińskiemu zaoferuje szansę obejrzenia zaplecza sali widowiskowej – przestrzeni na co dzień niedostępnej dla odwiedzających.

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” poprowadzi zwiedzanie z audioprzewodnikiem, Centrum Kultury Podgórza warsztaty inspirowane kulturą krajów członkowskich UE, a Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w swoich filiach warsztaty dla osób w każdym wieku.

Ostatnia odsłona Dni Otwartych zaplanowana na 23 i 24 marca pozwoli skorzystać z oprowadzania kuratorskiego w Muzeum Inżynierii i Techniki oraz poznać funkcjonowanie krakowskiej Ekospalarni.

Efekty unijnej transformacji zaprezentują filmy okolicznościowe. W ramach obchodów proponujemy również grę terenową oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych. 16 marca o godz. 10.00 w Muzeum Inżynierii i Techniki odbędzie się wielki konkurs wiedzy „Co wiesz o Unii Europejskiej. Fakty, wydarzenia ludzie”. Czekają atrakcyjne nagrody!

28 kwietnia odbędą się uroczyste obchody na Rynku Głównym planowane z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego – Europejski Stół Kulinarny.

Szczegóły obchodów dostępne są tutaj

pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Janaś
Podmiot publikujący: Turystyka Kraków
Data publikacji: 2024-02-26
Data aktualizacji: 2024-02-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź