Kierunek: Miasto dla Wszystkich rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Uroczystość Międzynarodowego Dnia Przewodnika

W piątek 1 marca w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się uroczystości Międzynarodowego Dnia Przewodnika współorganizowane przez Wydział ds. Turystyki i Federację Stowarzyszeń Przewodnickich. Tegoroczne święto związane było z dwiema rocznicami: 35-leciem Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych w Krakowie oraz 10-leciem Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich.

Fot. Fot. Ela Marchewka

Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich zrzesza 6 stowarzyszeń przewodnickich z Krakowa, które mają razem 660 przewodników i opowiadają o Krakowie w kilkunastu językach. Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich powstała z inspiracji Urzędu Miasta Krakowa w 2014 r. w odpowiedzi na deregulację zawodu przewodnika. Celem Federacji – jak przypomniała jej prezes Bożena Czemborowicz - jest pomoc i wsparcie dla przewodników, aby mogli stale podnosić swoje kwalifikacje, rozwijać wiedzę i tworzyć nowe trasy, w celu zapewnienia turystom, ale też licznym mieszkańcom Krakowa, którzy pragną poznawać swoje miasto, wysokiej jakości usług przewodnickich.

Dzień Przewodnika 2

Z okazji podwójnego jubileuszu Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska odznaczyła w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakami Honoris Gratia troje zasłużonych przewodników po Krakowie: Agnieszkę Podymę, Zofię Szatan i Artura Ragana. Z kolei troje długoletnich przewodników miejskich – Krystyna Cyrulik, Stanisław Cyrulik i Zbigniew Kresek – otrzymało z rąk Pani Prezydent dyplomy z podziękowaniami Prezydenta Miasta Krakowa.

Dzień Przewodnika 3

 Również Federacja złożyła podziękowania za lata współpracy osobom związanym z samorządem i instytucjami, które pomagają przewodnikom. Honorowy Certyfikat Przewodnicki z „blachą” przewodnicką otrzymał Prezydent Jacek Majchrowski, zaś Honorowe Certyfikaty Przewodnickie – m.in. dyrektor Wydziału ds. Turystyki Elżbieta Kantor, zastępca dyrektora Wydziału ds. Turystyki Katarzyna Gądek, kierownik Referatu Gospodarki Turystycznej Bożena Zaremba-Marcych z Urzędu Miasta Krakowa, zastępca dyrektora Departamentu ds. Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Beata Stachura. Certyfikaty Przewodnickie odebrali także dobrodzieje krakowskich przewodników: prof. Jacek Purchla – prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, ks. Prof. Maciej Ostrowski – kapelan krakowskich przewodników oraz Anna Jodłowiec-Dziedzic z kustosz Starej Synagogi, oddział Muzeum Krakowa, Teresa Kopeć z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dzień Przewodnika 1

Piątkowe spotkanie prowadzone przez krakowską przewodniczkę miejską Ewę Polańską było też okazją do zaprezentowania dwóch kolejnych spacerowników z serii „Szlak Kobiet Krakowa - Krakowianki”, które przedstawiają zasłużone krakowianki związane z Kazimierzem i Podgórzem oraz Nową Hutą. Uroczystość zakończyła się wykładem dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, o krakowiankach z Kazimierza, Podgórza i Nowej Huty, o tym skąd wziął się Międzynarodowy Dzień Kobiet oraz przypominający o zasłużonej krakowskiej przewodniczce miejskiej Amelii Dunin, która przez ponad 50 lat opowiadała turystom o Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Adrianna Chwastek
Podmiot publikujący: Turystyka Kraków
Data publikacji: 2024-03-04
Data aktualizacji: 2024-04-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź