Kierunek: Miasto dla Wszystkich rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

45- lecie partnerstwa Krakowa z Norymbergą

Kraków z Norymbergą łączą relacje szczególne. To właśnie Norymberga, z którą związani byli rzeźbiarz Wit Stwosz i malarz Albrecht Dürer jest dla Krakowa jednym z  miast bliźniaczych. W sobotę, 20 lipca przypadł dzień świętowania 45-lecia tej niezwykłej relacji. Miasto Kraków miało zaszczyt celebrować to wydarzenie w Domu Krakowskim w Norymberdze.

Fot. Fot. turystykakrakow.pl

Ścisła współpraca pomiędzy miastami trwa od 1979 roku. Związki Krakowa i Norymbergi, dzięki silnie rozwiniętym kontaktom handlowym, sięgają aż XIV wieku. W ślad za nimi rozwinęła się także współpraca artystyczna, której największe ożywienie przypada na czas świetności Krakowa w XV i XVI wieku, kiedy to miasto przyciągnęło niemieckich artystów, m.in. wspomnianych już rzeźbiarza Wita Stwosza czy malarza Hansa Dürera, którzy związani byli właśnie z Norymbergą.

Ukoronowaniem umowy partnerskiej i pogłębionych relacji było utworzenie Domu Krakowskiego w Norymberdze i Domu Norymberskiego w Krakowie, które są gospodarczą i kulturalną wizytówką partnerskich miast.

20 lipca oba miasta świętowały 45-lecie partnerstwa. W czasie wydarzenia, najmłodsi mieli okazje wziąć udziału w warsztatach prowadzonych przez Żywe Muzeum Obwarzanka, podczas których poznali proces wypiekania krakowskich obwarzanków. Mogli też wykazać się artystycznie i stworzyć autorskiego smoka wawelskiego z papieru. Odbył się również konkurs wiedzy o Krakowie, gdzie główną nagrodą był voucher na weekendowy pobyt Krakowie. Wydarzenie uświetnił koncert grupy Hańba z Krakowa, znanej jako ,,Zbuntowana orkiestra podwórkowa”.
 

Krótka relacja z wydarzenia dostępna jest poniżej:

[link]

 

Przypomnijmy też, że z okazji jubileuszu, 21 czerwca Kraków odwiedził Nadburmistrz Norymbergi Marcus König wraz z delegacją radnych i pracowników urzędu. Oficjalna wizyta delegacji obejmowała m.in. spotkanie w gabinecie Prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Tego samego dnia, w ramach już mniej oficjalnego programu, delegacja dołączyła do prezydenta w Arena Garden, gdzie wspólnie kibicowali polskiej drużynie w starciu a Austrią w grupowych eliminacja EURO 2024.

22 czerwca odbył się Festyn Norymberski przy ul. Skałecznej. W godz. 16.00–22.00 przed Domem Norymberskim wystąpiły zespoły John Q Irritated z Norymbergi oraz The Afronauts z Krakowa. Na fasadzie galerii Domu Norymberskiego powstał inspirowany „Studium traw” Dürera projekt „Łąka”. To instalacja artystyczna przygotowana przez Thomasa Maya (Grashalminstitut) zrealizowana we współpracy z Arturem Wabikiem. Do współpracy przy projekcie zaproszona została także młodzież, która bierze udział w warsztatach plastycznych w pobliskim Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Więcej można przeczytać na stronie portalu Kraków Otwarty na Świat.

img_7099.jpeg
Fot. turystykakrakow.pl
img_7109.jpeg
Fot. turystykakrakow.pl
img_7157.jpeg
Fot. turystykakrakow.pl
IMG_7215.jpeg
Fot. turystykakrakow.pl
img_7099.jpeg
img_7109.jpeg
img_7157.jpeg
IMG_7215.jpeg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Adrianna Chwastek
Podmiot publikujący: Turystyka Kraków
Data publikacji: 2024-07-23
Data aktualizacji: 2024-07-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź