Kierunek: Miasto dla Wszystkich rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowe ogólnoeuropejskie regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego coraz bliżej

29 lutego Parlament Europejski przyjął rozporządzenie „w sprawie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego najmu”. Dokument otwiera drogę państwom członkowskim do przygotowania regulacji krajowych. To ważne i oczekiwane wydarzenie w skali europejskiej.

Nowe przepisy ułatwią identyfikację gospodarzy działających w sektorze najmu krótkoterminowego. Wprowadzony zostanie m.in. niepowtarzalny numer rejestracyjny, który w ramach obowiązków rejestracyjnych zamieszczany będzie w ofercie najmu. Platformy internetowe będą musiały nie tylko zamieszczać numery rejestracyjne przy ofercie, ale także losowo weryfikować, czy gospodarze tych lokali dokonują niezbędnej rejestracji i umieszczają prawidłowe numery. Samorządy będą mogły „zawiesić” numery rejestracyjne i zwrócić się do platform o usunięcie z ich stron tych ofert, które nie spełniają wymogów. Platformy internetowe będą również zobowiązane udostępniać samorządom dane dotyczące gospodarzy obiektów, a także np. liczbę wynajętych noclegów czy też liczbę gości.

Przewidywane są również sankcje za nieprzestrzeganie przez gospodarzy obiektów, obowiązków wynikających z nowych regulacji. Rozporządzenie pozwoli zatem samorządom uzyskać m.in. dane gospodarza świadczącego te usługi, miejsce ich wykonywania i czas trwania.

Treść rozporządzenia.

Warto przypomnieć, że pojawienie się ogólnoświatowych platform internetowych zrewolucjonizowało rynek najmu krótkoterminowego. Dlatego też o konieczność przygotowania ogólnoeuropejskich przepisów odnoszących się do tego zjawiska zabiegały należące do Sojuszu Miast Europejskich miasta turystyczne: Kraków, Paryż, Berlin, Barcelona, Wiedeń, Madryt. Bruksela. Liderem Sojuszu jest Amsterdam.

Femke Halsema, burmistrz Amsterdamu wystosowała w imieniu sojuszu list otwarty, którego treść i tłumaczenie zamieszczamy poniżej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Brzostowska
Podmiot publikujący: Turystyka Kraków
Data publikacji: 2024-03-01
Data aktualizacji: 2024-03-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź